Pochylnie stalowe dla niepełnosprawnych
- Szczegóły
Pochylnie, zwane również podjazdami, to dłuższe lub krótsze elementy budynków, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach samodzielny wjazd do budynku oraz bezpieczne wydostanie się z niego. Stworzenie odpowiedniej pochylni jest szczególnie istotne w przypadku różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej. Powinny się znajdować również przy siedzibach firm, które zatrudniają osoby niepełnosprawne. W ten możliwy będzie bezpieczny, szybki i bezproblemowy wjazd do budynku wózkiem inwalidzkim. W domach mieszkalnych takie rozwiązanie jest rzadko stosowane.
Specyfika pochylni stalowych dla niepełnosprawnych
Bardzo dużą popularnością cieszą się pochylnie ze stali, ponieważ cechują się wytrzymałością, odpornością i wieloletnią trwałością. Dodatkowo są stosunkowo proste w montażu. Powierzchnia posadzki powinna być wykonana z antypoślizgowego materiału. Spocznik powinien mierzyć 150 cm, jednak jeśli szerokość drzwi wymaga dodatkowych manewrów, niezbędne jest wygospodarowanie nieco większej przestrzeni. Minimalna szerokość pochylni wynosi 120 cm. Maksymalna długość jednego biegu to 900 cm, chociaż w przypadku dłuższych pochylni przestrzeń może być podzielona na kilka krótszych odcinków. Długość spoczników pomiędzy biegami pochylni powinna wynosić minimalnie 140 cm. W całym obwodzie pochylni i spoczników należy zamontować krawężniki o wysokości co najmniej 7 cm. Odstępy między krawędziami powinny wynosić 100-110 cm.
Pochylnie stalowe są pokryte kratownicami. Wyróżniają się ażurową konstrukcją, dzięki czemu opady atmosferyczne czy spadające liście nie zalegają na powierzchni jezdnej, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Pochylnie stalowe łatwo zainstalować i zdemontować oraz przenieść w inne miejsce. Nie trzeba ich przy tym rozbierać, co jest pomocne np. gdy istnieje konieczność przedostania się do infrastruktury podziemnej budynku (np. do kabli telefonicznych).